Právní poradna
Ve spolupráci s Institutem pro mediaci a pracovní vztahy jsem se podílela coby lektorka na kurzu Rodinné mediace, které jsme již avízovali na našich webových stránkách a Facebooku.
Při rozvodu či rozchodu rodičů se většina rodičů usilujících o svěření nezletilého dítěte do své v péče, snaží dosáhnout placení co nejvyššího výživného ze strany druhého rodiče. V těchto případech, pokud nejde o emocionální boj či mstu mezi rodiči, se takový rodič pouze snaží zajistit nezletilému dítěti maximálně možné nejlepší materiální podmínky, v mnoha případech tak rodič jedná i ze strachu či obavy z možného nedostatku financí pro potřeby nezletilého dítěte.
Rozhodování soudu o výchově a výživném nezletilých dětí v době po rozvodu manželství rodičů se v poslední době posunulo směrem k rovnoměrnějšímu rozložení péče o nezletilé děti po rozvodu mezi oba rodiče. Střídavá péče rodičů dnes není rozhodně výjimkou, a to ani případě, že jeden z rodičů s touto péčí nesouhlasí.
Rozvod manželství či rozchod partnerů je vždy emocionálně náročnou a většinou také více či méně bolestivou záležitostí pro každého z rozcházejících se životních partnerů. Neméně složitou je tato životní situace pro nezletilé děti rozvádějících se rodičů. Nicméně jak moc složitou závisí v podstatě pouze na rozvádějících nebo rozcházejících se rodičích.
Vždy podle situace a podmínek vkonkrétní rodině, což je odpověď i na relativně častou otázku – Proč mám takové výživné, když soused či kamarádka má také dvě děti a platí či dostává výživné úplně jiné?