Nejčastější „pověry“
v otázkách vypořádání majetku (SJM)
Není pravda. Soud rozhodne o rozvodu manželství i bez dohody manželů o vypořádání majetku.
Pokud se manželé po rozvodu manželství nejsou schopni na vypořádání majetku tvořícího zaniklé společné jmění manželů dohodnout, rozhodne o rozdělení, tedy o jeho vypořádání soud na základě žaloby některého z bývalých manželů.
Není pravdou. Soud se vypořádáním společného jmění manželů zabývá pouze na základě jedním z manželů, resp. bývalých manželů, podané žaloby. Pokud se tedy bývalí manželé na vypořádání majetku nejsou schopni dohodnout, je třeba, aby jeden z nich podal k soudu návrh na vypořádání společného jmění manželů.
Za řízení o vypořádání společného jmění manželů je třeba hradit soudní poplatek. Konkrétní výši soudního poplatku určí soud podle hodnoty majetku, o který se spor vede, a to při skončení řízení. Soudní poplatek tedy není splatný jako u jiných sporů před zahájením soudního řízení.
Pozor! Dohodu o vypořádání majetku ve společném jmění manželů je možné platně uzavřít nejpozději do 3 let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Ve stejné lhůtě je třeba podat případnou žalobu na vypořádání majetku, žalobou podanou po této lhůtě se soud nebude věcně zabývat.