Je co nejvyšší výživné za každých okolností to nejlepší pro nezletilé dítě?
Při rozvodu či rozchodu rodičů se většina rodičů usilujících o svěření nezletilého dítěte do své v péče, snaží dosáhnout placení co nejvyššího výživného ze strany druhého rodiče. V těchto případech, pokud nejde o emocionální boj či mstu mezi rodiči, se takový rodič pouze snaží zajistit nezletilému dítěti maximálně možné nejlepší materiální podmínky, v mnoha případech tak rodič jedná i ze strachu či obavy z možného nedostatku financí pro potřeby nezletilého dítěte.
Existují zde však i jiné okolnosti a aspekty, na které rodiče v této nelehké době, kterou rozvod manželství či rozchod nepochybně je, většinou zapomínají a které mohou být v některých případech a situacích podstatné.
Zabezpečení materiálních potřeb nezletilého dítěte je nepochybně základní věcí a povinností každého rodiče. Úroveň zajištění těchto potřeb se samozřejmě u každé rodiny liší.
Pokud je výše výživného pro povinného rodiče (toho, který má výživné hradit) skutečně na hranici jeho finančních možností, dochází k tomu, že po zaplacení výživného mu nezbývají peníze na další podstatné věci. Na to, aby mohl dobrovolně něco přispět nebo zaplatit navíc nad rámec stanového výživného, ale ani na zajištění zajímaného a dítětem chtěného programu, na zakoupení odpovídajících dárků k vánocům, narozeninám apod. V důsledku toho je pak tento rodič vystaven opakovaně přáním a žádostem dítěte, které nemůže vyplnit a má také velmi omezené možnosti, co se týče společného programu a náplně společně tráveného času vůbec.
Často pak nezletilé dítě sděluje tomuto rodiči, že s druhým rodičem je větší zábava, více mu rozumí, případně ho má více rád. Takováto situace nezřídka vede nejen ke ztrátě zájmu a motivace rodiče ke styku a kontaktu se svým dítětem, ale také může docházet k poškození a narušení vztahu k tomuto rodiči ze strany nezletilého dítěte.
Nezletilé dítě totiž může nabýt dojmu a často ho v takových situacích i nabývá, že vše co má, má od rodiče v jehož péči je, neboť ten vše reálně kupuje a dítěti předává, zatímco druhý rodič mu z jeho pohledu nic nekoupí a nikam ho nevezme. Tento stav pak může vést k postupné ztrátě zájmu i ze strany nezletilého o styk s druhým rodičem a časem i celkovému vymizení vztahu.
Ztráta vztahu s druhým rodičem může mít značně negativní dopad na psychiku nezletilého dítěte, na jeho budoucí život a vztahy.
Pečující rodič si také často zpočátku neuvědomí, že čas, který nezletilé dítě stráví s druhým rodičem, je časem, který může pečující rodič věnovat sám sobě, či strávit zcela podle svých představ. Pokud však nezletilé dítě k druhému rodiči chodit nechce, ocitá se pečující rodič v podstatě bez času pro sebe. V případě, že v rodině stoprocentně nefungují babičky, pak při cenách hlídání dětí cca 250 – 350,-Kč za hodinu, přijde měsíčně občasné volné odpoledne na nezanedbatelnou částku. A skutečností je, že i ten nejobětavější a nejpečlivější rodič si potřebuje občas odpočinout.
Potřebujete právní radu v oblasti výživného pro nezletilé děti?
Kontaktujte mne a domluvte si nezávaznou konzultaci pomocí kontaktního formuláře nebo telefonicky na čísle 605852241.