Vždy podle situace a podmínek v konkrétní rodině, což je odpověď i na relativně častou otázku – Proč mám takové výživné, když soused či kamarádka má také dvě děti a platí či dostává výživné úplně jiné?
Soud určuje výživné zejména podle příjmové a celkové majetkové situace obou rodičů a podle potřeb a nákladů dětí, ale nejsou to kritéria jediná. Existují sice doporučující tabulky výživného, které ale nejsou pro soudy závazné a soudci z nich většinou vycházejí pouze orientačně, to ještě ne vždy a všichni. Z těchto tabulek však vycházejí všechny internetové „kalkulačky výživného“, které Vám sdělí výši výživného s přesností na koruny.
Soudy při stanovení výše výživného nevychází jen z příjmu a majetkové situace rodičů, ale z řady dalších věcí. Kromě jiného také z koníčků dětí, jejich zdravotního stavu, z celkové životní úrovně rodiny, popř. rodiče, z rozsahu, způsobu, případně i „náročnosti“ osobní péče a z dalších podstatných skutečností, které často jsou v rodinách velmi rozdílné. Jediným vždy platným a hlavním hlediskem soudu je zájem dítěte, který může a také často je, každým z rodičů spatřován jinde či jinak.